Koncept etažnog grejanja na drva se, kroz godine inovacija i mali milion novih načina i sistema grejanja, pokazao kao najpouzdanije, najisplativije i najzdravije rešenje za grejanje Vašeg domaćinstva. Sami upravljate temperaturom u celoj kući, pravilno raspoređujete toplotu i niste prinuđeni da udišete prašinu i suv vazduh, što je najbitnije od svega. Isto tako, ne zavisite od globalnog kretanja cena drugih energenata, već ste sami svoj gazda.
Najveća prednost kod kaminskih peći za etažno grejanje je sama veličina ložišta, kao i veličina ložišta u odnosu na ostatak uređaja i sistem zagrevanja. Zašto je to tako?
Zato što Vam se na taj način otvara mogućnost da lakše i efikasnije upravljate sistemom grejanja.
Kada želite brzo zagrevanje sistema do maksimalne temperature, napunite ložište do vrha, otvorite promaju u dimnjaku i radijatori će se relativno brzo 'usijati', kao i sama peć.
Kada želite da napustite kuću, a da Vas sačeka pristojna temperaturu pri povratku, pre izlaska zavrnete klapnu za regulaciju promaje u dimnjaku i ostavite peć da radi na 'manjem broju obrtaja', tačnije na tihoj vatri. Isto važi i za večernje loženje, pre odlaska na spavanje. Niko ne voli da ustaje noću samo da bi ložio. To sve sa malim ložištem prosto nije izvodljivo.
Velika ložišta imaju i velika vatrostalna stakla, tako da Vam je i uživanje kraj vatre zagarantovano. Činjenica je da sedenje do vatre greje i dušu i telo u hladnim zimskim danima.
Koristite samo nehemijski tretirano prirodno drvo, kao i drvene brikete bez vezivnih lepkova. Važno je da je drvo suvo. Drvo koje se nalazi na suvom i prozračnom mestu najmanje 2 godine naziva se suvo. Vlaga u drvu smanjuje toplotu sagorevanja. Većina toplote se koristi za isparavanje vode, a ostatak može biti nedovoljan za oslobađanje željene toplote.Vodena para smanjuje temperaturu sagorevanja i utiče na nastanak čađi koja se akumulira i formira crni čvrsti sloj na zidovima ložišta, staklu, dimnjacima i dimnjaku.Zagađenje životne sredine se povećava jer gasovi napuštaju dimnjak nesagoreli. Drvo se skladišti isečeno i složeno. Nakon sušenja tokom leta pod uticajem sunčevih zraka i toplog vazduha, njihova vlažnost treba da padne ispod 20%. Suvi komad drva je napukao na ivicama. Debljina drva treba da bude između 5 i 15 cm.Najbolji način za skladištenje drva koje se brzo prozrači i suši je da ga složite.
Čitaj dalje